53. SPLITSKO LJETO

PROGRAM

NAGRADE

ULAZNICE

SPONZORI

53RD SPLIT SUMMER FESTIVAL

PROGRAMME

AWARDS

TICKETS

SPONSORS

 

 

HNK Ivana pl. Zajca, Rijeka

Autorska večer Edwarda Cluga
TANGO

Premijera HNK Ivana pl. Zajca, 9. prosinca 2006.
Predstava traje 1 sat i 15 minuta, izvodi se bez stanke
na 53. Splitskom ljetu: HNK u Splitu, 15. srpnja 2007. u 21h

Koreograf i redatelj Edward Clug
Asistentica koreografa Valentina Turcu
Scenograf Marko Japelj
Kostimograf Leo Kulaš
Oblikovatelj svjetla Boris Blidar

Izvođači:
Paula Rus, Anka Popa, Laura Popa, Sabina Voinea, Cristina Dicu Lukanec, Irina Köteles, Antonija Družeta, Kristina Kaplan, Anna Ponomareva, Vitali Klok, Andrei Köteles, Valeri Rasskazov, Dmitri Andrejčuk, (Ashatbek Yusupzahanov), Leonid Antontsev

Tango je rođen na ulicama i ja ga želim prenijeti natrag na ulice našeg djetinjstva, naših snova, naših srca i želja. Priča o nama koji nosimo tango u sebi. Edward Clug

z kritika:

Riječki internacionalni baletni ansambl, koji diše kao jedno tijelo, prigrlio je Clugovu ideju i plesni pokret kao svoju! Od prve scene, koja je umjesto glazbom, ozvučena mrmorenjem i žagorom ulice, preko glazbe u ritmu tanga koji pokretom više govori o samoći ljudskog bića, nego o sreći i ljubavi-do ljubavne priče, sa svim njenim strastvenim usponima i padovima, s naivnim pogledom na ljubav i luđačkom željom za njenim ostvarenjem, sa svim tim ansambl predvođen solistima-nosi se snagom, lakoćom i uzavrelim emocijama koje naprosto kipe sa scene u gledalište.
Pritom je pokretač svega Andrei Köteles koji emanira strast svakim mišićem svoga tijela, koje pod kazališnim svjetlom izgleda kao živa skulptura. Na izazov njegovih emocija sjajno odgovara Sabina Voinea, a solistički trio dopunjava izvrsna Cristina Dicu Lukanec. Ali, ne treba zaboraviti ni ostale članove ansambla koji s punim angažmanom tako prirodno slijede glazbu, koju evidentno osjećaju čitavim bićem.
Scenografija gotovo prazne scene, osmišljene svjetlom kroz providne rešetke, sjajno služi Clugovoj ideji o "tangu na ulicama"... Pod kazališnim svjetlom (Boris Blidar), posebno u muškim scenama kad okomito pada na figure plesača, pomaci njihovih ekstremiteta izgledaju poput sekvenci filma. Začudno i poetično.
Kostimi Lea Kulaša slijede karaktere likova ove plesne drame. Ništa u toj odjeći nije slučajno...
Svjetlana Hribar, "Novi list"

Riječki "Tango" snažno djeluje kao poetska i plesno/dramska cjelina... "Tango" je predstava koja prelazi rampu. Kolaž krasnih glazbenih brojeva, s naglašenim međuprostorima tišine, tišine kao mogućeg epiloga jedne scene, ili napetog iščekivanja druge, ili jednostavno zaustavljeni trenutak okamenjena, osjećajem zakočena tijela. Uglavnom komorne, slike se nižu kao kratki rezovi, ganutljivi susreti, nalaženje i gubljenje. Galerija likova (osobnosti fino istaknute kostimom Kulaša) koja se nekamo žuri, nalazi, prolazi, na trenutak zaustavlja, bježi od neugodne situacije kao što je motiv obamrla tijela na podu koje znakovito diže ruku upirući prstom nekamo gore.
Središnja scena predstave je bolni duet nemoći, tango gotovo bez dodira, susret slijepoga, bolesnog mladića (Andrei Köteles) i prekrasne gluhonijeme djevojke (Sabina Voinea); on u lomnom pokretu vidljivo moćna tijela-koje otkazuje poslušnost, a u ona u grčevitoj žudnji prevođenja ljubavne pjesme (koju čujemo) na jezik gluhonijemih... U posljednjoj slici/frizu na rubu scene u kojoj svatko ostaje u ritmičnom ponavljanju dominantnog plesnog motiva, djevojka pušta nečujan krik, polako pada na mladića koji pokušava plesati nikad doplesani tango.
Maja Đurinović, "Vijenac"

 

EDWARD CLUG rođen je 1973. u Transilvaniji (Rumunjska). Državnu baletnu školu u Cluju pohađa od 1983. do 1991. Iste godine dobiva angažman kao solist u mariborskom Baletu, kojem 2003. postaje ravnatelj. U SNG-u Maribor ostvario je i svoju prvu cjelovečernju predstavu "Tango", na Međunarodnom baletnom natjecanju u Varni nagrađenu za najbolju svjetsku koreografiju od 1993. do 1998., u Nagoyi je proglašena najboljom koreografijom 1999., kada ju je Društvo baletnih umjetnika Slovenije proglasilo najboljom plesnom predstavom, te potom i cjelovečernje plesne projekte "Lacrimas", "Radio and Juliet" i "Arhitektura tišine".
Surađivao je s Baletom SNG-a Ljubljana , a njegov umjetnički put obilježila je i suradnja s Tomažom Pandurom. Često gostuje u inozemstvu i sudjeluje na brojnim međunarodnim festivalima i natjecanjima. Za svoj je rad dobio niz nagrada i priznanja.

FOTOGRAFIJE ZA DOWNLOAD
(klikom na malu fotografiju, u novom prozorau otvara se fotografija pogodna za objavljivanje)