O FESTIVALU

PROGRAM  

NAGRADE

NOVOSTI 

ULAZNICE

SPONZORI

ABOUT FESTIVAL

PROGRAMME

AWARDS

NEWS 

TICKETS

SPONSORS

49SPLITSKOLJETO
14. srpnja - 14. kolovoza 2003.

AIDA GIUSEPPE VERDI AIDA  GIUSEPPE VERDI AIDA

Premijera: 43. splitsko ljeto, Peristil, 14. srpnja 1997.
Izvedbe na 49. splitskom ljetu: Peristil, 23. i 25. srpnja 2003.

Dirigent / Conductor: IVO LIPANOVIĆ

Redatelj / Director: PETAR SELEM

Scenograf / Scenographer: ZLATKO KAUZLARIĆ - ATAČ

Kostimografi / Costume designers: DANICA DEDIJER, IRENA SUŠAC

Koreograf i suradnik redatelja / Choreographer and director assistent: ANTUN MARINIC

Zborovođa / Chorus master: ANA ŠABAŠOV

Oblikovanje svjetla / Light design: ZORAN MIHANOVIĆ

Uloge / Cast

 Egipatski kralj / Egyptian King: IVICA ŠARIĆ

Amneris, njegova kćer / his daughter: ZLATOMIRA NIKOLOVA

Aida, etiopska robinja / Ethiopian slave: LAURA NICULESCU

Radames, egipatski vojskovođa / Egyptian arrmy commander: STEFANO COSTA

Ramfis, veliki svećenik / The Grand Priest: IVICA ČIKEŠ

Amonasro, etiopski kralj, Aidin otac / Ethiopian King, Aida's father: MAURO AUGUSTINI

Glasnik / The Herald: JURE MIROŠEVIĆ (23. 07.), SAŠA JAKELIĆ (25. 07.)

Svećenica / The Priestess: ADELA GOLAC RILOVIĆ


ORKESTAR, ZBOR I BALET HNK SPLIT / CNT SPLIT ORCHESTRA, CHOIR AND BALLET
Koncertni majstor JULIAN NECHITA
Korepetitorica VERA PAVASOVIĆ
Scenska glazba ORKESTAR HRM
Dirigent scenske glazbe IVAN REPUŠIĆ
Inspicijenti ELZA TUDOR GANČEVIĆ, MARK ANTON GANČEVIĆ
Šaptač
ANA ŠABAŠOV

SADRŽAJ

I ČIN (1. slika) - Dvorana u kraljevskoj palači u Memfistu - Egiptom se pronio glas da su Etiopljani provalili u zemlju faraona. Na ratnom vijeću kralj imenuje Radamesa glavnim vojskovo|om egipatskih četa koje trebaju uništiti neprijatelja. OstvArio se tako san mladog ratnika koji pobjedom kani steći ne samo slavu nego i slobodu za svoju ljubljenu Aidu, robinju na faraonovom dvoru. Ali pobjeda, ma čija ona bila, Aidi ne može donijeti sreću: Radamesov trijumf znači propast za njezin narod, a pobjeda Etiopljana nosi smrt ljubljenom junaku. Tragičan sukob između ljubavi i dužnosti pojačava se ljubomorom kraljevske kćeri Amneris koja također voli mladog ratnika.

(2. slika) - Hram Vulkana u Memfistu - Svečana ceremonija posvećena maču što ga vrhovni svećenik predaje Radamesu završava molitvama svećenika bogovima da pruže zaštitu i osiguraju pobjedu egipatskom oružju.

II ČIN (3. slika) - Kraljeve odaje - Amneris s čežnjom očekuje pobjednika nad Etipljanima i sprema se na svečanom tijumfu ovjenčati mladog vojskovođu vijencem pobjede. Na svečanost će je pratiti Aida koju Amneris obmanjuje da je pobjeda Egipćana skupo plaćena smrću Radamesa. Očajna Etiopljanka ne može više skriti svoju tugu i osjećaje prema mladom junaku, što još više raspaljuje ljubomoru i izaziva bijes faraonove kćeri.

(4. slika) - Trijem u Tebama - Radames se vraća kao pobjednik. Kao nagradu za ratne zasluge treba dobiti Amneris za ženu i s njome vladati Egiptom. Na Radamesovu želju kralj pušta na slobodu etiopske zarobljenike, među kojima se nalazi i njihov kralj Amonasro, Aidin otac. Na savjet velikog svećenika jedino njih dvoje moraju ostati kao taoci da Etiopljani ne bi ponovo zametnuli boj. Aida je shrvana videći Radamesa kako odvodi Amneris u dvor.

III ČIN - Na obali Nila - Aida po očevim uputama doznaje od Radamesa tajne ratne planove Egipćana i nagovori ga na bijeg. Vrhovni svećenik proglašava zbog toga Radamesa izdajnikom i daje ga zatočiti.

IV ČIN (6. slika) - Predvorje pred stubištem palače - Radames, okrivljen za izdaju, očekuje u tamnici suđenje. Amneris ga želi spasiti uz uvjet da se odrekne Aide, ali nesretni zatočenik ne pristaje - radije će umrijeti. Prema osudi živa će ga zakopati u grob. Amneris očajava i proklinje suce.

(7. slika) - Grobnica - Vjerna Etiopljanka, robinja Aida, umire zajedno s Radamesom, živa zakopana u grobu, nad kojim Amneris moli svoju molitvu.