O FESTIVALU

PROGRAM  

NAGRADE

NOVOSTI 

ULAZNICE

SPONZORI

ABOUT FESTIVAL

PROGRAMME

AWARDS

NEWS 

TICKETS

SPONSORS

49SPLITSKOLJETO
14. srpnja - 14. kolovoza 2003.

ZOLTAN HORNYÁNSZKY - oboa, engleski rog
JELENA MARASOVIĆ – klavir

Galerija umjetnina - 12. kolovoza 2003. u 21.00

 

PROGRAM

Johann Wenzel Kalliwoda
(1801 - 1866)
Morceau de Salon Op. 228
Allegro non tanto - Allegretto - Tempo primo - Più vivace


Gaetano Donizetti
(1797 - 1848)
Sonata u F-duru

Antonio Pasculli
(1842 - 1924)
Amelia - Fantazija za engleski rog i klavir
Allegro Agitato / Andante / Allegro Vivo


Theodore Laillet
(1837 - 1892)
Preludij i varijacije na "Karneval u Veneciji", op. 20

* * * * * * 

Antonio Pasculli
Gran Concerto na teme opere "I Vespri Siciliani"  G. Verdija

Astor Piazzola

Oblivion

Tanti anni prima
(Ave Maria)

Theodore Laillet
Fantazija na melodiju Jeana Martinija

ZOLTAN HORNYÁNSZKY  rođen je u Budimpešti. Obou je počeo svirati s trinaest godina kod profesora Tibora Szeszlera. Od 1987. do 1992. godine studirao je na Bečkoj glazbenoj akademiji Hochschule fϋr Musik und darstelende Kunst, u klasi profesora Gϋntera Lorenza, prvog oboiste Bečke filharmonije. Aktivno je sudjelovao na seminarima za obou kod profesora Raya Stilla, Heinza Holligera, Hansjörga Schellenbergera i Gordona Hunta u Austriji i Italiji, te Alexa Kleina u Parizu. Komornu glazbu studirao je sa članovima Bečke filharmonije. Hornyanszky je bio član nekoliko bečkih orkestara, među kojima Pro Arte Orchester, Wiener Residenz i Johann Strauss Sinfonietta, pod vodstvima Vaclava Neumana, Zubina Mehte i Karla Österreichera. Svirao je u prvom dirigentskom nastupu Rudolfa Nurejeva.Nakon diplome 1992. godine dobio je mjesto prvog oboiste u Orquestra Classica da Madeira, Portugal. Od tada do danas radi kao redoviti profesor oboe na Konzervatoriju u Madeiri.

Hornyánszky je 1997. godine izabran za glazbenika godine nakon europske premijere Desconcertante for oboe and orchestra suvremenog brazilskog skladatelja Lindenberga Cardosa. Iste godine nastavio je usavršavanje kod prvog oboiste Berlinske filharmonije, Hansjörga Schellenbergera u Italiji. U svibnju 1998. godine kao solist nastupio je sa Orquestra Nacional de Porto. Snimao je za radio i televiziju (RTP, NBC, SKY). Stalno nastupa samostalno i s orkestrima, u Mađarskoj, Austriji, Portugalu, Hrvatskoj, Republici Českoj i SAD, a kao solist nastupao je na međunarodnim festivalima u Španjolskoj i Kini. Studirao je dirigiranje kod maestra Roberta Pereza. Hornyanszky je 1999. godine s odličnim uspjehom magistrirao na Bečkoj akademiji s temom "Poredbena analiza  djela Luciana Beria, Christophera Bochmana i Christiana Ofenbauera".

JELENA MARASOVIĆ rođena je u Splitu. Klavir i orgulje počela je učiti i javno nasupati već u najranijem djetinjstvu. Na glazbenoj školi "Josip Hatze" u Splitu maturirala je 1982. godine. Studij klavira nastavila je  na "Konservatorium der Stadt Wien". Na koncertnom smjeru Bečkog konzervatorija studirala je, u klasi poznatog pijanista, profesora Rolanda Batika, učenika Friedricha Gulde. Od 1985. do 1989. godine studira i na klavirsko-pedagoškom smjeru kod profesora Leonida Brumberga jednog od najuglednijih europskih glazbenih pedagoga i asistenta Heinricha Neuhausa. S profesorom Brumbergom Jelena održava stalnu suradnju na stručnom usavršavanju i nakon studija.

Jelena Marasović je kao profesorica klavira radila na nekoliko glazbenih škola u Beču, među kojima i na svjetski poznatoj "Wiener Sängerknaben" (Bečki dječaci). Od 1994. godine živi u Portugalu i  redovita je profesorica klavira na "Conservatorio de Musica – Escola das Artes" u Medeiri.

Osim uspješnog pedagoškog rada Jelena Marasović bilježi i vrlo živu koncertnu aktivnost. Nastupala je na velikom broju koncerata u Austriji, Portugalu, Mađarskoj, Hrvatskoj, SAD-u i Republici Češkoj. Posebno uspješno na klaviru prati supruga, oboistu Zoltana Hornyanszkoga, s kojim je zapažene koncerte ostvarila u Philadelphiji, Beću, Pragu, Lisabonu, Budimpešti, Atlanti.